(+420) 412 384 013 ; (+420) 737 268 830 info@meditravel.cz

ÍRÁN (2021)

Termín bude upřesněn

Naše mínění

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov stability a bezpečí v jinak turbulentním regionu. Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému, jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán.  Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuvěřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svojí kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Doprovod69 990 Kč
Školné s pobytem78 990 Kč
Letištní taxy a palivové poplatky (k 31. 5. 2019 - může se měnit)14 990 Kč
Příplatek za jednolůžkový pokoj22 990 Kč
Příplatek za 12 večeří6 490 Kč
Daňová úspora: 45% z celkové ceny (včetně všech příplatků)

Celková cena s letištními poplatky je pro doprovod 84.980 Kč, pro školné 93.980 Kč (nezahrnuje ostatní příplatky).  Změna programu i cen vyhrazena – v závislosti na okolnostech, místních specifikacích a počtu účastníků.

Na co se můžete těšit

  1. Obdivuhodná historie i kultura
  2. Minimální turistický ruch
  3. Velkolepé památky i fotogenická příroda

POPIS POBYTU

ODBORNÁ NÁPLŇ

  • Přednáška na aktuální téma I
  • Přednáška na aktuální téma II
  • Aktuální problematika místní stomatologie
  • Odborný diskusní seminář na místní klinice
  • Funkčnost a ekonomické principy místní stomatologie
  • Vzdělávací pobyt je registrován na Doctor´s Guide Congress Resource Centre ( docguide.com)

Trasa zájezdu

Praha – Teherán – Šíráz – Persepolis – Pasargadae – Nakš E Rostám –  Šíráz – Zeinoldin Caravansaray – Yazd – Isfahan – Kashan – Qom – Teherán – Kazvín – Teherán – Praha

Program pobytu

 

1. den

PRAHA – TEHERÁN

Odlet do hlavního města Íránu, do Teheránu. Po příletu a vyřízení celních a pasových formalit následuje transfer do hotelu. Nocleh v Teheránu.

2. den

TEHERÁN

Vítejte v zemi plné překrásných památek a okouzlujících míst. Odkryjte fascinující, nádherný svět perské historie, kultury a společnosti, nechte se unášet příjemným putováním po Persii. Prohlídka Teheránu, při které navštívíte Národní archeologické muzeum, v němž zhlédnete sbírku archeologických pokladů ze všech íránských nalezišť; Šáhovy paláce, impozantní věž Svobody nazvanou Azadi Tower, městské opevnění, bazar.

3. den

TEHERÁN – ŠÍRÁZ

Transfer z hotelu na letiště. Odlet z Teheránu do Šírázu, intelektuálního srdce Persie a hlavního města provincie Fars. Transfer do hotelu. Odpoledne procházka po rajské zahradě. Půvabné místo plné zeleně je jako stvořené pro odpočinek a rozjímání, snad proto je Šíráz příznačně označován „Městem básníků“.

4. den

ŠÍRÁZ

Prohlídka Šírázu včetně mešit Vakil a Nasir-ol-Molk, mohutné citadely Karima Khana; mauzoleí obou velkých rodáků, významných perských básníků Háfeze a Sádího. Rozkvět města se datuje do 9. a 10. století, kdy se stal hlavním městem perské říše. Podruhé byl hlavním městem v 18. století. Kouzelné město zahalené do vůně růží a zpěvu slavíků.

5. den

PERSEPOLIS – PASARGADAE – NAKŠ-E-ROSTÁM – ŠÍRÁZ

Budete okouzleni archeologickým areálem v Persepolisu, což je bývalé hlavní město Achajmenovské říše, odkud vládli známí starověcí perští králové Darius a Xerxes. Místo Vás překvapí vzhledem k době vzniku velkou vyspělostí. Návštěva Pasargadae, hrobky zakladatele Perské říše Kyra Velikého. Obě uvedená místa jsou zapsaná na seznamu památek UNESCO. V Nakš-e-Rostámu budete moci obdivovat vytesané hrobky perských králů Dareia I., Dareia II., Xerxese a Artaxerxese s krásnými kamennými skalními reliéfy z éry Sasanovců. Návrat do Šírázu, nocleh.

6. den

ZEINOLDIN CARAVANSARAY – YAZD

Přejezd do Zein – o – Din Caravanserai, jeho výstavba se datuje do 16. století a je situován na starověké Hedvábné stezce. Je jedním z 999 poutních hostinců, které byly postaveny za vlády Shaha Abbas a které poskytovaly zázemí pro obchodníky. Pozdní oběd v tomto unikátním stavení. Prohlídka Yazdu – historického města, známého jako středisko původní perské víry zoroastrismu, prastarého íránského náboženství. V Yazdu žije více než 12.000 aktivních uctívačů boha Ahura a jeho věčného ohně. Yazd je také na seznamu památek UNESCO, jedná se o jedno z nejstarších měst na světě.

7. den

YAZD – ISFAHAN

Pokračování prohlídky Yazdu, města s největším počtem minaretů v Íránu. Nachází se zde řada zoroastriánských chrámů s věčným posvátným ohněm, o kterých se zmiňoval již Marco Polo. V nejstarším chrámu plane věčný oheň již od roku 470 n.l. Ve městě bylo centrum zoroastriánské komunity, která zde hledala útočiště před nájezdy Arabů. Návštěva mešity Jameh, chrámu Ataškadeh, chrámu Ohně. V okolí města stojí ponuře několik Věží ticha, věží, na které vyznavači ohně přinášeli mrtvé, aby je zde nechali sežrat dravými ptáky. Přejezd do Isfahanu.

8. den

ISFAHÁN

Přejezd do Isfahánu. Celodenní prohlídka nejhezčího íránského města a jednoho z nejhezčích měst naší planety, které se dostalo na vrchol slávy a moci v době krále Safavidské říše Šáha Abbáse jako sídlo safavidských králů. Návštěva slavného náměstí Maidan-e-Nakš-e-Jahan, které je druhým největším náměstím na světě a je považované za skvost civilní islámské architektury a je obklopeno stěnami s arkádami, jehož dominantu tvoří Imámova mešita (vrcholný skvost islámské architektury), mešita šejka Lotfolláha s úžasnou architekturou a mimořádnými mozaikami, palác Ali-Qapu. Prohlídka historických mostů Shahrestan, Sio-se Pol, Khadžú přes řeku Zayandeh. Nocleh v Isfahánu.

9. den

ISFAHÁN

Pokračování v prohlídce Isfahánu: arménská katedrála Vank z doby Safavidů; Kajsírie, nejmalebnější místo Isfahánu se spoustou původních mozaik, Chehel-Sotun – palác čtyřiceti sloupů, královské zahrady; minarety Jonban, tzv. kývající se minarety, jejichž konstrukce umožňuje jemné rozkývání. Také Isfahán najdete na seznamu památek UNESCO. Pro město jsou typické široké ulice plné zeleně, stovky překrásných mešit zdobených barevnými kachlemi a rozsáhlé trhy. Isfahán je městem s největší koncentrací nádherných islámských staveb v Íránu.

10. den

KASHAN

Přejezd do Kashanu, centra perské civilizace. V Kashanu navštívíte historickou zahradu Bagh Fin, typický starý perský dům Borodžerdí s vnitřní výzdobou ze zrcadel a štuku. Prohlédnete si komplex Agha Bozorg s madrásou, mešitou a svatyní šíitského světce Immamzadeho Ebrahíma.

11. den

QOM – TEHERÁN

Odjezd z Kashanu do Svatého města Qom, jednoho z nejposvátnějších íránských měst. Prohlídka Qomu, jehož skvostem je svatyně Hazrat-e-Masumeh. Přejezd do Teheránu. Zastávka u hrobky Imáma Chomejního na kraji Teheránu.

12. den

KAZVÍN (QAZVIN)

Celodenní výlet do města Qazvin, které se řadí mezi zástupce bývalých hlavních měst perské říše. V historickém centru si užijete nákupy na místním bazaru včetně rituálu smlouvání cen. Zastávka u svatyně ši´ítského imáma Hossejna s dechberoucí výzdobou interiéru, celé stěny jsou vyzdobeny barevnými sklíčky a zrcátky. Zajímavostí je i ruský kostel, který byl společně s dalšími budovami postaven Rusy na přelomu 19. a 20. století. Ještě poslední koflík kávy nebo čaje a je čas na návrat do Teheránu.

13. den

TEHERÁN – PRAHA

Transfer z hotelu na letiště v Teheránu. Odlet z Teheránu, přílet do Prahy.

Letecké spojení, letenky a časy letů

Letecké spojení je zajištěno na letu Praha – Teherán – Praha s přestupem. Letenky, časy odletů a příletů, včetně veškerých pokynů k odletu Vám budou doručeny cca 10 dní před odletem.

Cena zahrnuje

Letenku, 12 noclehů v hotelech 3* a 4* se snídaní, 1x oběd, zajištění vstupního kódu pro vyřízení víza, veškeré privátní transfery, všechny prohlídky a vstupy dle programu, českého průvodce.

Cena nezahrnuje

Vízum do Íránu (cca 75 euro splatné při příletu) spropitné a bakšišné, fakultativní vstupy a výlety, cestovní pojištění včetně připojištění proti stornu (pojištění je nedílnou součástí pobytu), případné parkovné v Praze, nebo ubytování před či po odletu v Praze.

Další informace

Místní měnaRiál
Vstupní formalityTuristické vízum
OdletPraha
Časový posun + 2,5 hodiny
Spolupráce s CKESO travel

Objednat pobyt

Objednejte si úžasný pobyt ÍRÁN (2021) a prožijte skvělou dovolenou.
CHCI INFORMACE O VZDĚLÁVACÍCH POBYTECH

CHCI INFORMACE O VZDĚLÁVACÍCH POBYTECH

Získejte nejnovější informace do e-mailu, anebo tištěný katalog zdarma na vyžádání. 

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This